Pojmy Fast Fashion a Slow Fashion vídáme v poslední době stále častěji. V tomto blogovém příspěvku bychom se zmařili co znamená Fast Fashion? A co dělají značky Slow Fashion jinak? Jakým způsobem mohou second-hand obchody pomoci podpoře Slow Fashion?
Fast Fashion
Pokud jde o produkci, průmysl Fast Fashion bývá často kritizován a to hlavně z toho důvodu, že za tak krátkou dobu se vyrábí tolik produktů a to často na úkor životního prostředí a pracovníků. Díky neustále se měnícím trendům dochází k enormnímu nárůstu kolekcí ročně: celosvětová textilní produkce se od roku 2000 do roku 2014 zdvojnásobila (a od té doby nepolevuje). Dopady na životní prostředí jsou obrovské: při výrobě Fast Fashion se často používají chemická vlákna, jako je polyester. Tyto vlákna jsou nepříznivá pro životní prostředí, protože jsou vyrobena ze surové ropy, která při výrobě uvolňuje velké množství CO2. Tím to ale nekončí: za znečištění vody jsou zodpovědné i chemické látky. Při praní oblečení v pračce se tato malá vlákna uvolňují do oceánů jako mikroplasty a to v obrovském množství.
Kvůli stále kratším výrobním cyklům a stále náročnějším dodacím lhůtám jsou pod obrovským tlakem i pracovníci. Masivní porušování pracovněprávních zákonů je na denním pořádku. Cenová konkurence a omezený prostor pro vyjednávání o maržích a dodacích lhůtách tyto problémy prohlubují. Výrobním společnostem často nezbývá než ilegálně riskovat – jinak by ztratily konkurenceschopnost, své zákazníky i své továrny.
Fast Fashion a zákazníci
Zákazníci v západních zemích si zvykli na extrémně nízké ceny textilu. To také znamená, že lidé mají tendenci kupovat více, než kdyby kupovali vysoce kvalitní oblečení za vyšší cenu. Neustále se měnící trendy ovlivňují i oblečení, které si lidé chtějí kupovat a nosit, takže není divu, že v průměru až 40 % našeho oblečení zůstane nenošené a v průměru po 3 letech přistane v odpadcích.
Ale je tu naděje! Protože opačné hnutí se prosazuje s rostoucí dynamikou…
Slow Fashion
Slow Fashion klade důraz na kvalitní materiály a ekologickou výrobu. Předměty Slow Fashion jsou obvykle vyrobeny z přírodních vláken, jako je bavlna. Tato vlákna jsou biologicky odbouratelná, a proto neznečišťují řeky a moře. Ve výrobě se navíc často používají uzavřené vodní systémy, aby se voda znovu používala a barvy se nedostaly do odpadních vod.
Výroba se často provádí s místními výrobci, aby se zkrátily dodavatelské řetězce. Tito místní výrobní partneři (obvykle sídlící ve vyspělých zemích) nabízejí svým zaměstnancům výrazně lepší platy a pracovní podmínky než továrny v rozvojových zemích.
Nákupem oblečení v second-hand obchodech podporujete Slow Fashion a její vývoj. Dáváte druhou šanci oblečení a není pro vás nutností, aby bylo zcela nové. Tím pádem snižujete obrovskou poptávku po neustále novém zboží a kolekci a tím nepodporujete nadnárodní korporáty, které produkují miliony kusů oblečení a odpadů.